sobota, 18 maja 2013
Rolada z galaretką
Dziś coś na słodko szybka i smaczna rolada z galaretką.
Ciasto:
3 jajka
0,5 szkl cukru
1 szkl mąki pszennej
3 łyżki oleju
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
a dodatkowo:
1 galaretka ja miałam wiśniową
łyżka śmietany 18%
350 ml wrzątku
Białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier dalej ubijając. Następnie żółtka a gdy masa będzie gładka dodajemy mąkę z proszkiem i olej.
Ciasto wykładamy na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia ( moja blacha z piekarnika ma wymiary 28x34). Wkładamy do nagrzanego do 150 st.C piekarnika i pieczemy ok. 9 min z termoobiegiem, ciasto nie może być spieczone bo będzie się łamać.
Po tym czasie wyjmujemy je z piekarnika i czekamy aż przestygnie, a następnie zwijamy je wraz papierem wzdłuż krótszego boku.
Galaretkę rozpuszczamy w 350 ml wrzątku. Śmietanę hartujemy w 50 ml wrzątku gdy galaretka przestygnie dodajemy śmietanę i dokładnie razem mieszamy.
Kiedy galaretka będzie już dosyć mocno tężejąca, rozwijamy ciasto wykładamy na nie galaretkę i ostrożnie zwijamy roladę, można ją usztywnić folią aluminiową. Następnie wkładamy do lodówki aby dobrze stężała. Potem odwijamy ją z folii i możemy ozdobić cukrem pudrem lub polewą.
poniedziałek, 13 maja 2013
Wiosenna sałatka z jajkami i kukurydzą
3 jajka ugotowane na twardo
1 pomidor
1 ogórek
0,5 puszki kukurydzy
5 rzodkiewek
4 liście sałaty
pół cebuli lub 5 cm pora
siekany koperek
Sos:
1 łyżka śmietany 12-18%
1 łyżka keczupu
0,5 łyżki majonezu
sól i pieprz do smaku
Jajka kroimy w pół plastry.
Podobnie robimy z pomidorem, ogórkiem i rzodkiewką. Rwiemy sałatę i siekamy cebulę. Wszystko posypujemy koperkiem, dodajemy kukurydzę i delikatnie mieszamy.
Składniki na sos mieszamy ze sobą i polewamy nim sałatkę i jeszcze raz delikatnie mieszamy. Odstawiamy na 10 min do lodówki, a po tym czasie sprawdzamy czy jest odpowiednio doprawiona i gotowe.
Smacznego!!!!!
środa, 8 maja 2013
Świeżonka pieczona
Dziś podam Wam sposób na świeżonkę która nie wymaga dużo pracy i uwagi.
Potrzebne będą:
80 dag łopatki wieprzowej
1- 2 średnie cebule
10 cm pora
przyprawy do smaku : ulubione zioła, sól, pieprz, ziele i liść.
Mięso myjemy w całości osuszamy i kroimy, ja pokroiłam w większe kawałki ale na świeżonkę można pokroić w drobniejszą kostkę. Oprószamy przyprawami i dokładnie mieszamy aby przyprawy się rozeszły. Cebulę kroimy w półksiężyce a pora w plastry, dodajemy do mięsa i znowu mieszamy wszystko razem.
Tak przygotowane mięso przekładamy do naczynia żaroodpornego, przykrywamy wkładamy do zimnego piekarnika ustawiamy na 180 st. C i pieczemy jakieś 70 min., aż mięso będzie rumiane.
Mięsko staje się mięciutkie, kleiste i samo rozpływa się w ustach. Możemy je podać z ziemniaczkami i surówką.
Potrzebne będą:
80 dag łopatki wieprzowej
1- 2 średnie cebule
10 cm pora
przyprawy do smaku : ulubione zioła, sól, pieprz, ziele i liść.
Mięso myjemy w całości osuszamy i kroimy, ja pokroiłam w większe kawałki ale na świeżonkę można pokroić w drobniejszą kostkę. Oprószamy przyprawami i dokładnie mieszamy aby przyprawy się rozeszły. Cebulę kroimy w półksiężyce a pora w plastry, dodajemy do mięsa i znowu mieszamy wszystko razem.
Tak przygotowane mięso przekładamy do naczynia żaroodpornego, przykrywamy wkładamy do zimnego piekarnika ustawiamy na 180 st. C i pieczemy jakieś 70 min., aż mięso będzie rumiane.
Mięsko staje się mięciutkie, kleiste i samo rozpływa się w ustach. Możemy je podać z ziemniaczkami i surówką.
Smacznego !
czwartek, 2 maja 2013
Zupa z zacierkami
2l wody
kostka schabowa
1 marchewka
1 mała pietruszka
5cm pora
4-5 średnich ziemniaków
pół paczki zacierek
natka pietruszki
sól, pieprz, maggi w płynie do smaku
Do gotującej się wody wrzucamy umytą kość, marchewkę pokrojoną w słupki oraz pokrojoną pietruszkę i pora. Gotujemy ok 30 min na wolnym ogniu przyprawiając troszkę solą. Po tym czasie dodajemy zacierki i krajanki z ziemniaków i nadal gotujemy. Kiedy ziemniaki będą miękkie doprawiamy do smaku przyprawami i wrzucamy posiekaną natkę pietruszki. Gotujemy jeszcze minutkę, zdejmujemy z gazu i jemy:)
czwartek, 25 kwietnia 2013
Schab gotowany
Dziś fajny sposób na pyszny, soczysty i aromatyczny schab na kanapki, jest dużo lepszy niż te ,,rewelacje" które kupujemy w sklepie.
Potrzebne są:
1 kg schabu ( ja miałam ok.80 dag)
łyżka majonezu
Przyprawy: uniwersalna, sól, pieprz czarny i ziołowy, liść laurowy i ziele angielskie.
Schab dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Nacieramy go solą, pieprzem, przyprawą uniwersalną a na koniec majonezem.
Tak przygotowane mięso zawijamy w folię i wkładamy do lodówki co najmniej na 2-3 godz, ja miałam na calą noc.
Następnie do garnka odpowiedniego do wielkości naszego mięsa, wlewamy tyle wody by po włożeniu do niego mięsa było całe zanurzone w wodzie i stawiamy na gazie.
Kiedy woda będzie ciepła przyprawiamy ją solą, pieprzem ziołowym, wrzucamy ziele i liść laurowy, a na koniec wrzucamy mięso wyjęte z folii. Mięsko przykrywamy pokrywką i od momentu zagotowania gotujemy 5-7 min i zdejmujemy z gazu, nie zaglądamy do niego ani go nie otwieramy. Kiedy całkowicie wystygnie gotujemy go jeszcze raz 5-7 min, znowu nie podnosząc pokrywki. Do mięska można zajrzeć kiedy będzie już zimne, wtedy wyjmujemy go na ręcznik papierowy. Gdy dobrze zastygnie kroimy go w plastry na kanapeczki.
Potrzebne są:
1 kg schabu ( ja miałam ok.80 dag)
łyżka majonezu
Przyprawy: uniwersalna, sól, pieprz czarny i ziołowy, liść laurowy i ziele angielskie.
Schab dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Nacieramy go solą, pieprzem, przyprawą uniwersalną a na koniec majonezem.
Tak przygotowane mięso zawijamy w folię i wkładamy do lodówki co najmniej na 2-3 godz, ja miałam na calą noc.
Następnie do garnka odpowiedniego do wielkości naszego mięsa, wlewamy tyle wody by po włożeniu do niego mięsa było całe zanurzone w wodzie i stawiamy na gazie.
Kiedy woda będzie ciepła przyprawiamy ją solą, pieprzem ziołowym, wrzucamy ziele i liść laurowy, a na koniec wrzucamy mięso wyjęte z folii. Mięsko przykrywamy pokrywką i od momentu zagotowania gotujemy 5-7 min i zdejmujemy z gazu, nie zaglądamy do niego ani go nie otwieramy. Kiedy całkowicie wystygnie gotujemy go jeszcze raz 5-7 min, znowu nie podnosząc pokrywki. Do mięska można zajrzeć kiedy będzie już zimne, wtedy wyjmujemy go na ręcznik papierowy. Gdy dobrze zastygnie kroimy go w plastry na kanapeczki.
Smakuje wyśmienicie !!!!
poniedziałek, 22 kwietnia 2013
Sos island do pizzy.
Dziś moi drodzy jeden z moich sosów które robię do pizzy.
Składniki :
1 łyżka majonezu
1 łyżka keczupu (łagodny czy pikantny jak uważacie)
3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego lub śmietany
przyprawy do smaku : sól, pieprz czarny, pieprz ziołowy, odrobina dosłownie pół szczypty ziół suszonych bazylii i oregano, papryki czerwonej słodkiej i ostrej.
Wszystkie składniki wrzucamy do miseczki i dokładnie mieszamy razem z przyprawami. Odstawiamy na 10 min do lodówki a po tym czasie sprawdzamy smak, jeśli czegoś brakuje doprawiamy wedle uznania.
Sos island (1000 wysp) do pizzy.
Składniki :
1 łyżka majonezu
1 łyżka keczupu (łagodny czy pikantny jak uważacie)
3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego lub śmietany
przyprawy do smaku : sól, pieprz czarny, pieprz ziołowy, odrobina dosłownie pół szczypty ziół suszonych bazylii i oregano, papryki czerwonej słodkiej i ostrej.
Wszystkie składniki wrzucamy do miseczki i dokładnie mieszamy razem z przyprawami. Odstawiamy na 10 min do lodówki a po tym czasie sprawdzamy smak, jeśli czegoś brakuje doprawiamy wedle uznania.
Pyszny dodatek do pysznej pizzy:)
środa, 17 kwietnia 2013
Ryba w ziołach na parze
Dziś moi drodzy szybki i łatwy sposób na pyszną i aromatyczną rybę, bo jak wiadomo ryby są bardzo zdrowe i należy ich jak najwięcej jeść.
Potrzebne będą:
0,5 kg filetów ryby ( może myć miruna, dorsz, mintaj najlepiej bez lodu)
zioła prowansalskie
sól, pieprz, przyprawa uniwersalna do smaku
łyżka miękkiej margaryny
Rybkę rozmrażamy i osuszamy papierowymi ręcznikami. Przygotowujemy mieszankę przypraw: zioła i resztę przypraw mieszamy ze sobą.
Następnie każdą rybę dokładnie nacieramy przyprawami i odstawiamy na jakieś 10 min.
W tym czasie przygotujemy garnek do gotowania na parze.
W dolną część wlewamy wodę i wstawiamy na gaz a górną smarujemy w środku margaryną tak jak farmę na ciasto.
Następnie układamy na nią rybę i stawiamy na gotującej się wodzie.
Rybkę parujemy jakieś 8-10 min., można ją podawać z ziemniakami czy też kaszą gryczaną.
Ryba w ziołach na parze
Potrzebne będą:
0,5 kg filetów ryby ( może myć miruna, dorsz, mintaj najlepiej bez lodu)
zioła prowansalskie
sól, pieprz, przyprawa uniwersalna do smaku
łyżka miękkiej margaryny
Rybkę rozmrażamy i osuszamy papierowymi ręcznikami. Przygotowujemy mieszankę przypraw: zioła i resztę przypraw mieszamy ze sobą.
Następnie każdą rybę dokładnie nacieramy przyprawami i odstawiamy na jakieś 10 min.
W tym czasie przygotujemy garnek do gotowania na parze.
W dolną część wlewamy wodę i wstawiamy na gaz a górną smarujemy w środku margaryną tak jak farmę na ciasto.
Następnie układamy na nią rybę i stawiamy na gotującej się wodzie.
Rybkę parujemy jakieś 8-10 min., można ją podawać z ziemniakami czy też kaszą gryczaną.
Pycha !!!
Subskrybuj:
Posty (Atom)